Война, национализм, империализм

Неправильні вступники. Як пільги для школярів з ОРДЛО розкрили гнійник ненависті

20.07.2020
|
Роман Губа
6659

Роман Губа

Щорічна вступна кампанія до вишів — найгарячіша подія літа для вступників та їхніх близьких. Але 2020 став роком, коли вона не на жарт зачепила не лише абітурієнтів. 

24 червня до парламенту було подано президентський законопроєкт про можливість вступу до вишів абітурієнтів з Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей поза процедурою ЗНО. Одним з аргументів була складність перетнути лінію розмежування через карантин. Сам президент назвав це «боротьбою за молодь».

І почалось.

Ініціативу Зеленського в українському Facebook почали обговорювати ще до внесення проєкту до Ради. Наприклад, редактор порталу Цензор.НЕТ (посилання, оригінальний пост було видалено) повідомив, що українські військові затримали 19-річного молодика з документами військовика ДНР, який нібито їхав вступати до українського вишу. «Все-таки льготы для абитуриентов с оккупированных территорий должны сопровождаться проверкой СБУ», — підсумував він.

Така «перевірка СБУ» й стане лейтмотивом цієї Facebook-битви. Класичне «я, звісно, за, але», коли після протиставного сполучника йде вимога спецперевірки для випускників шкіл або ще якийсь аналіз на патріотизм.

«Діти терористів вступатимуть до українських вишів», «40-річні випускники ПТУ, які пострілювали в “укропів” теж отримують ці пільги» (слова нардепа Миколи Княжицького) та іншими схожими «хейт-шедеврами» рясніли інформаційні стрічки кілька днів.

 


Джерело: Espreso.tv


А ще у прихильників «спецперевірок» є неочікувані союзники. Едуард Басурін, голова народної міліції самопроголошеної ДНР заявив, що програма спрощеного вступу діє для виманювання мешканців на підконтрольну Києву території для подальшого звинувачення їх у сепаратизмі.

 

"На сьомий рік конфлікту «реінтеграція», про яку ми всі так часто чули й від попередньої, й від чинної влади, наштовхується на активний спротив."



Дарма, що МОН почав одразу пояснювати, що спрощений вступ у виші для студентів Криму і Донбасу існував раніше, але в іншій формі. Був вузький перелік вишів, куди можна було вступати без результатів ЗНО, але він переважно складався із вишів-переселенців, навчальних закладів, які «переїхали» з непідконтрольної Києву території. Тепер цей механізм працюватиме для всіх вишів. При цьому вступникам доведеться складати іспити з української мови та історії України, які в школах на непідконтрольній території вивчають мало або не вивчають взагалі. 

 

Джерело: УНІАН

 

Варто зазначати, що цього разу традиційна дихотомія 73 на 25 не спрацювала, бо прихильники спрощеного вступу знайшлися в обох таборах. Але ситуація з вступниками продемонструвала, що на сьомий рік конфлікту «реінтеграція», про яку ми всі так часто чули й від попередньої, й від чинної влади, наштовхується на активний спротив. Наразі мова йде про відносно невелику кількість абітурієнтів, які ризикнули виїхати з непідконтрольної території, що зараз майже неможливо через карантин  Як тоді можна говорити про реінтеграцію двох з половиною мільйонів осіб, які проживають за лінією фронту?

Зрештою, Рада ухвалила закон, а президент його підписав. Від голосування утрималась лише фракція «Європейська солідарність». І ніби все, питання поки що вирішено. Проте залишається гіркий присмак від ситуації, коли кожного мешканця непідконтрольних територій одразу записують у зрадники і він мусить доводити свою лояльність патріотам із соцмереж.

 

Читайте також:

ЗНО та деградація освіти: роздуми викладача-математика (Андрій Гуляницький)

Чотири міфи про українську вищу освіту (Вікторія Мулявка)

П’ятдесят років після «Звіту Колмана»: переосмислення зв’язку між школами та нерівністю (Денніс Дж. Кондрон, Дуглас Б. Дауні)

Поделиться