Украина

«Свобода, рівність, кіно». Що нам робити з кінотеатром «Київ»

13.06.2019
|
Роман Губа
10086

Роман Губа

У п’ятницю, 7 червня, для київського кінотеатру «Київ» настав персональний кінець фільму. Близько десятої ранку до приміщення кінотеатру увірвалися люди в камуфляжі, зірвали сеанси, а глядачів вигнали. З цього моменту кінотеатр не працює. Він цілком може стати ще одним зі знищених муніципальних київських кінотеатрів. Тільки за минулу осінь у столиці припинили діяльність кінотеатри «Кінопанорама» та «Україна».

Зараз існує небезпека втратити кінотеатр «Київ» не як приміщення, а як культурний центр з унікальним репертуаром, форматом та репутацією. За кілька днів до того, як його було заблоковано, у ньому вкотре проходив фестиваль «Молодість», де чиновники розтікалися промовами про щасливі перспективи українського кінематографа, а в перших рядах сиділи представники київського естеблішменту. Тепер замість «червоної доріжки» — зачинена брама, а за нею стоять представники комунального підприємства «Муніципальна охорона», серед яких є члени праворадикальної організації «С14». Під час захоплення кінотеатру представники так званої «Муніципальної охорони» побили кінематографіста Миколу Базаркіна, але всі дії щодо кінотеатру київська міська влада називає «інвентаризацією».

 

 

Кінотеатр «Київ» працював з 1952 року. В кінці дев’яностих його на десять років орендувало товариство з обмеженою відповідальністю «Кінотеатр “Київ”». 2009 року термін договору знову продовжили ще на десять років.

Наприкінці 2018 року пролунали перші дзвіночки про долю кінотеатру. Київська міська державна адміністрація (КМДА) вирішила, що 47 тисяч гривень щомісяця за оренду та 208 тисяч гривень за суборенду (в приміщенні кінотеатру працює ресторан і бар) — це дуже мало, і оголосила про намір почати новий конкурс. Позиція нинішнього орендаря полягає в тому, що він чимало вклав грошей у реконструкцію кінотеатру на початку нульових і витрачає кошти на забезпечення роботи культурного центру, не порушуючи умов договору. А щодо інвентаризації, то її провели ще в грудні, згідно з офіційною заявою орендаря. Тому він вважає дії КМДА неприйнятними й не став брати участь у конкурсі, а подав на департамент комунальної власності міста до суду. Цей процес досі триває.

Проте КМДА переможно повідомила, що новим орендарем кінотеатру «Київ» буде ТОВ «Сінема-Центр», власник мережі кінозалів «Сінема-сіті». Він платитиме за оренду приміщення близько 2,1 млн гривень на місяць. Мережу контролює бізнесмен Борис Фуксман, а офіційно засновником «Сінема-Центр» є DAMSI INVESTMENT INC, зареєстрована на Панамі. Це офшор. Прогресивні культурні бізнесмени досі не готові платити податки в Україні.От саме для того щоб провести зміну орендаря, КМДА і вирішила провести «інвентаризацію» комунального майна в приміщенні, яка обернулася захопленням кінотеатру КП «Муніципальна охорона» та побиттям людей.

 

Фото: «Політична критика»

 

Ввечері того ж дня незгодні з «інвентаризацією» та припиненням роботи кінотеатру люди провели акцію біля «Києва» з перекриттям вулиці Великої Васильківської. Здавалося б, що не так у тому, що сім тисяч квадратних метрів у центрі міста будуть приносити більше грошей до бюджету? Які ще реформи їм потрібні, якщо перефразовувати попереднього президента?

Це прозвучить приголомшливо і для представників міської влади, і для прихильників «вільного ринку», але далеко не все в цьому світі вимірюється грошима. Кінотеатр «Київ» — передостанній у столиці простір, де показували некомерційне кіно, проводились кінофестивалі та тижні іноземних фільмів. Якщо він втратить це амплуа, то залишиться лише кінотеатр «Жовтень». А це цілком можливо, бо підвищення орендної ставки за кінотеатр веде до більшої комерціалізації простору. Важко буде відбивати більше двох мільйонів гривень на місяць з тим самим репертуаром, як і раніше. Кінотеатр «Сінема-сіті» у ТРЦ «Ocean Plaza» — це типовий комерційний заклад із поп-корном та блокбастерами. Звичайнісінький мультиплекс у торговельному центрі, який між фільмами може показати футбол на великому екрані задля більшого прибутку.

І поки юрист з комунального підприємства «Київкінофільм», якого «випускають» до протестувальників «розмахувати папірцями», говорить про наповнення казни, що буде приносити кінотеатр «Київ» майбутнього, під КМДА та захопленим кінотеатром звучать антикапіталістичні гасла, серед яких — «Капіталісти вбивають наше місто».

 

Фото: «Політична критика»

 

Представники КМДА заявляють, що готові до діалогу, але діалог у їхньому розумінні виглядає не більш як повторенням офіційної позиції, тільки підвищеним тоном. Водночас досі триває суд між нинішнім орендарем кінотеатру й департаментом комунальної власності Києва.

Найкращим виходом із цієї складної ситуації, де є два орендарі та зацікавлена в існуванні культурного простору громада, може стати повна декомерціалізація кінотеатру «Київ». Він цілком може бути дотаційним культурним центром для показів неформатного кіно, займатися мистецькою освітою та працювати не на збільшення надприбутків багатіїв, а на рівний доступ до культури. При цьому треба зберегти трудовий колектив, який утворився за 20 років і зробив кінотеатром “Київ” таким, як ми його знаємо.


Фото: «Політична критика»

 

Тільки опікуватися цим центром має не КП «Київкінофільм», що сприймає кінотеатри тільки як дорогу нерухомість в столиці, а кінематографісти. А якщо чиновники від культури знову скажуть про відсутність коштів, то завжди можна перенаправити фінанси, які йдуть на «муніципальні варти та охорони», які влада Києва використовує для захисту від киян.

Ситуація з кінотеатром «Київ» — це не банальна зміна орендаря, це ризик втратити ще один громадський простір. Культуру не можна міряти грошима та квадратними метрами.

Поделиться