ПРЕС-РЕЛІЗ
3 грудня 2012 р.
У суботу 1-го грудня у Тернопільському краєзнавчому музеї десятеро неонацистів напали на чотирьох організаторів презентації журналу соціальної критики «Спільне», використавши в якості зброї газові балони, стільці та підручні канцелярські приладдя. Просвітницький захід було присвячено проблемі захисту трудових прав найманих працівників.
За свідченнями потерпілих, за годину до початку заходу до приміщення краєзнавчого музею увірвалися 10 неонацистів, більшість з яких є футбольними хуліганами ФК «Нива». Одному з організаторів нападники розбили руку степлером. Іншому потерпілому після сутички довелося перебинтувати поранену голову. Через півгодини після бійки на місце прибули лікарі та міліція. За фактом нападу порушується кримінальна справа.
Попри отримані травми, бійка не стала на заваді проведенню запланованої презентації часопису, під час якої йшлося про проблеми експлуатації найманих працівників і захисту їхніх прав. Цей освітній захід мав на меті донести до аудиторії аналіз численних фактів про сучасні тенденції порушення трудових прав та можливості організованого спротиву. Відповідальність за напад взяла на себе ультраправа організація «Тризуб», мотивуючи свій вчинок бажанням «захистити тернопільчан від лівацької пропаганди» та «вберегти пам’ять жертв голодомору, відстояти честь держави та Бога».
Як повідомляють потерпілі, до нападу причетний член ВО «Свобода», який за кілька днів до заходу погрожував організаторам та мобілізував інших учасників нападу, зокрема футбольних уболівальників ФК «Нива».
Зрив просвітницьких ініціатив, напади на вільні дискусійні майданчики, протидія критичним соціальним починанням стали нормою для українських ультраправих. Приміром, у лютому ультраправі зірвали студентське обговорення законопроекту «Про вищу освіту» в Харкові, а Центр візуальної культури, вільний майданчик для академічних дискусій і мистецьких проектів, не раз ставав мішенню насильницьких нападів радикальних націоналістів. У жовтні цього року було скоєно напад на членів незалежної студентської профспілки «Пряма дія». Ультраправі напали на активістів, коли ті поверталися з акції проти систематичного порушення прав учнів Вінницького ПТУ. Прохід ВО «Свобода» у парламент, як видно, не стримує представників цієї партії від застосування фізичного насильства.
Насильницькі дії радикальних націоналістів не повинні лишитися безкарними, вважають організатори заходу та редакційний колектив журналу «Спільне».
Журнал соціальної критики «Спільне» – колективний некомерційний аналітичний та просвітницький проект, метою якого є аналіз соціальної дійсності у вітчизняному та світовому масштабі. Проект складається з регулярно оновлюваного сайту commons.com.ua та друкованого видання, що виходить двічі на рік. Кожен випуск журналу присвячений розгляду певної актуальної теми, серед яких питання освіти, містобудування, класової експлуатації, расизму тощо. Завдання проекту — аналіз та критика: увиразнення соціальних проблем, визначення їхніх причин і пошуки засобів для їх вирішення, а також — проблематизація панівних стосунків та порушення status quo. Позиція видання — ліва та антикапіталістична. Редакція працює на громадських засадах.
Контакти: Сергій Іщенко – 067-967-98-91