Политика

ПРОТЕСТНА АКТИВНІСТЬ В УКРАЇНІ У СІЧНІ 2010 РОКУ

05.02.2010
4111

ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕННЯ СУСПІЛЬСТВА

Дайджест №2, 5 лютого 2010

 Вулична активність політичних партій: передвиборчий синдром

За січень 2010 року на території України відбулося 193 протестних подій (з урахуванням багатоденних акцій протесту). Протягом цього періоду суттєво збільшилась вулична активність політичних партій порівняно з попереднім періодом. Відбулось зростання вуличної активності політичних партій на фоні виборчого процесу, перенесення наголосу з економічних на ідеологічні та політичні проблеми. Суттєво збільшилась кількість силових акцій протесту, зокрема у зв’язку з виборами: значна частина виборчої боротьби ведеться у силовому полі через перехоплення друкованої продукції чи арешти

У перший місяць 2010 року на відміну від попереднього періоду головною тематикою для акцій протесту стали ідеологічні (33% подій) та політичні питання (23%), що вочевидь пов’язано з виборчим процесом. Блок протестів, пов’язаних з висловленням економічних вимог, посів третє місце (20%). Для порівняння, у жовтні-листопаді 2009 року ідеологічні та політичні блоки проблем займали відповідно лише третю та четверту позиції, поступившись економічному блоку питань (який обіймав перше місце – 25% акцій протесту) та блоку питань власності (друге місце, 17% відповідно).

Що стосується організаторів протестних подій, у січні 2010 року однозначно можна говорити про активізацію політичних партій порівняно з попередніми місяцями. Якщо у жовтні-грудні 2009 року політичні партії брали участь приблизно у 12% акцій протесту, то у січні 2010 року їхня активність майже подвоїлася. У цьому місяці політичні партії та їхні представники самотужки чи разом з іншими організаціями або ініціативами взяли участь у 23% протестних подій. Також варто зазначити, що переважна більшість протестної активності політичних партій (більше 76% подій) у січні 2010 року безпосередньо стосувалася політичних та ідеологічних питань.

Загальна статистика протестних подій в Україні за січень 2010 року

Рис. 1. Кількість протестних подій в Україні потижнево (28 вересня 2009 року – 31 січня 2010 року)

У середньому в січні 2010 року на території України відбувалося 6-7 протестних подій щодня. Можна сказати, що цей місяць відзначився меншою активністю, ніж попередні, адже за жовтень-грудень 2009 року в Україні відбувалося 8-9 акцій протесту щодня. В основному таку відмінність можна пояснити зимовими святами, адже протягом двох тижнів зимових свят (28 грудня – 10 січня) протестна активність значно знизилася (до 4 подій в день).

Протягом першого місяця 2010 року найчастіше вуличні акції протесту відбувались в Одеській (28 подій), Київській (25 подій), Львівській (15 подій), Тернопільській, Харківській областях та Криму (по 12 подій кожна). У Чернівецькій, Хмельницькій, Закарпатській та Кіровоградській областях натомість не було зафіксовано жодної протестної події.

Тематика протестних подій в Україні за січень 2010 року

Ідеологічні протести у січні 2010 року були пов’язані з такими темами, як український націоналізм (події, безпосередньо пов’язані з цією темою, викликали найбільше протестів за цей період – 22), ОУН-УПА (13 подій), антикомунізмом (8), питаннями імміграції (5) та іншими. Цікаво зазначити, що антикомуністичні акції найчастіше супроводжувалися актами вандалізму. Переважно ці акти вандалізму були спрямовані проти пам’ятника Леніну, який був облитий фарбою в Чернігові, Донецьку та Миколаєві, а у Києві, поблизу станції метро «Театральна», на чолі його погруддя була випалено щось середнє між оберненою пентаграмою і шестикінечною зіркою Давида.

Протести довкола політичної тематики також активізувалися протягом січня 2010 року. Цей блок протестів стосувався переважно виборчого процесу і включав активність на підтримку чи проти політиків, зокрема, кандидатів на чергових виборах Президента України. Загалом, протягом січня 2010 року було зафіксовано 35 протестних подій, які безпосередньо пов’язані з політичним процесом. Як і ідеологічні протести, політичні акції переростали в акти насильства.

Цікаво, що саме на події, пов’язані з політичною тематикою, найчастіше реагували правоохоронні органи. Так, 9 січня у Луганську були затримані троє громадян, які обстрілювали фарбою агітаційні бігборди, серед них – депутат міської ради від Партії регіонів. Пізніше того ж дня представники Партії регіонів повідомили про побиття затриманих міліцією. 12 січня представники партії «Народна Влада» у Полтаві повідомили про захоплення та обшук їхнього місцевого офісу невідомими особами та представниками правоохоронних органів. 14 січня у Дніпропетровську під час агітаційної акції були конфісковані листівки, які роздавала громадська організація ГРАД. Цього ж дня у Миколаєві були затримані учасники зіткнення між прихильниками та противниками партії «Свобода». 16 січня Служба безпеки України передала в прокуратуру матеріали щодо незаконної агітації, яку проводила в селі Октябрське Харківської області екологічна група «Печеніги» з закликом бойкотувати вибори. 17 січня, в день виборів, у селі Застінка Тернопільської області була взята під домашній арешт член виборчої комісії від партії «Свобода», яка розбила урну для голосування. 22 січня у Львові міліція заблокувала колону з близько 200 прихильників Партії регіонів, не даючи їм потрапити на площу, де мав відбутися виступ Юлії Тимошенко з нагоди відзначення Дня Соборності. 25 січня у Києві були затримані представники Партії регіонів через блокування роботи поліграфічного комбінату «Україна».

Протести щодо економічних питань у січні 2010 року стосувалися таких проблем, як соціальні виплати (15 подій), махінації та афери (5), затримки виплати заробітної платні (5) та інше. Цікаво, що у жовтні-листопаді 2009 року затримка виплат заробітної платні викликала найбільше протестів серед усіх інших проблемних питань. У січні ж 2010 було зафіксовано тільки продовження протестів щодо невиплат зарплат працівникам міського транспорту у Харкові, котрі періодично поновлюються вже протягом трьох місяців.

Решта протестів в Україні у січні 2010 року стосувалася прав власності (питання забудови, власності на землю, приватизації, гуртожитків) – 10% подій, громадянських прав (незаконні дії посадовців, свобода слова, корупція) – 8%, протестів стосовно послуг, які надає держава (комунальні послуги, проблеми фінансування комунальних підприємств, громадський транспорт) – 5%, та екології – 1%. І хоча ці тематичні блоки викликали в січні 2010 року порівняно менше громадської активності, саме стосовно цих проблем відбувалися найдовші протестні дії. Так, в Одесі дві робітниці підприємства «Одессільмаш» вже четвертий місяць живуть в наметах, протестуючи проти незаконного позбавлення місця в гуртожитку. 20 січня 2010 року у в’язниці розпочав безстрокове голодування колишній голова Львівського адміністративного апеляційного суду Ігор Зварич, протестуючи проти незаконних дій посадовців та порушення норм слідчого процесу щодо нього. 13 січня мешканці кількох сіл Теребовлянського та Тернопільського районів Тернопільської області почали блокування підготовчих робіт для спорудження сміттєвого полігону поблизу села Миролюбівка, яке тривало принаймні 6 діб.

Рис. 2. Тематика протестних подій в Україні (1-31 січня 2010 року)

Незважаючи на збільшення протестної активності політичних партій під час першого туру чергових виборів Президента України, найбільш активними у цьому залишаються неінституціоналізовані групи громадян — широкі групи громадян (брали учать у 23% акцій), ультраправі непартійні групи (13%), спільноти місцевих мешканців (6%) та інші акторів.

Центр дослідження суспільства (ЦДС) – незалежний некомерційний науково-дослідний центр дослідження соціальних проблем і колективних протестів. З вересня 2009 року ЦДС проводить дослідження протестних подій та реакції на них влади в Україні за методологією European Protest and Coercion Data на основі регулярного моніторингу більше 100 національних, обласних та активістських  засобів масової інформації.


Контакти:

Володимир Іщенко    +38 097 3964499

Оксана Дутчак            +38 050 7019871

[email protected]

Поделиться