Україна

Сам на сам із порожньою вулицею. Волонтери про допомогу бездомним під час карантину

06.04.2020
|
Роман Губа
9349

Роман Губа

Під час карантину влада просить не виходити на вулицю без зайвої потреби. Але як бути тим, хто не має даху над головою? Відсутність їжі та чистої води, посилений тиск із боку поліції, недоступність місць прихистку — з усім цим бездомні стикаються щодня, а карантин загострив їхнє становище.

Ми поговорили з представниками організацій, які не перший рік допомагають бездомним і не зупинили своєї діяльності сьогодні.


Євген Савватєєв, «Молодь за мир» 

 

Євген Савватєєв. Джерело: Радіо Свобода

 

Бездомним зараз особливо скрутно. Підробіток майже неможливий, бо закрито практично все. Кафе, що могли давати їжу, зачинені. Люди, які могли давати пожертви, теж сидять вдома. Тому бездомні опинилися сам на сам із порожньою вулицею. 

 

"До спалаху коронавірусу рух «Молодь за мир» роздавав на залізничному вокзалі близько 100 порцій їжі щодня. Зараз їх потрібно вдвічі, а то й втричі більше."

 

Люди з нашої спільноти, які давно допомагають бідним, кажуть, що не бачили ще такої складної ситуації. Особливо важко на початку карантину було на залізничному вокзалі. До спалаху коронавірусу рух «Молодь за мир» роздавав там близько 100 порцій їжі щодня. Зараз їх потрібно вдвічі, а то й втричі більше.

Бездомні залишилися в інформаційній ізоляції. Ми розповідаємо їм новини про карантин і нові заходи, а також даємо засоби гігієни.

Зараз міська влада створила Єдиний координаційний центр КМДА, який має допомагати й малозахищеним категоріям людей. Голову нашої Спільноти (святого Егідія. — прим. ред.) в Україні Юрія Ліфансе запросили туди координувати допомогу бездомним. Поки що це всі дії з боку міста.

Через карантин нам довелося переформатувати наші роздачі за географічним принципом. Де живеш, там і допомагаєш. Ми залучаємо до цього сусідів, шукаємо людей на авто та тих, хто може готувати вдома. 

За перший тиждень карантину Спільнота роздала 1600 порцій їжі. Ми запустили кампанію за хештегом #не_начхати. Це заклик до громадян допомагати бездомним у своїх районах. Якщо ви й так виходите в магазин і знаєте, що біля будинку є людина, яка потребує допомоги, купіть їй їжу та засоби гігієни. Розкажіть про це в соцмережах із цим хештегом, щоб інші знали, що так можна. Якщо не знаходите бездомних, залиште готову їжу біля смітників у пакетах.

 

"Допомагати можна по-різному. Наприклад, готувати їжу вдома або підвозити їжу та волонтерів на авто."

 

Зараз працює круглий стіл «Друзі на вулиці», створений для координації організації, які допомагають бездомним, це: «Допоможи бездомному», «BEZ дома», «Парасолька», «Де Поль», «Сестри матері Терези», «Від серця до серця», «Накорми голодных», «Карітас», «Скінія». Допомагають також різні церкви й представники різних віросповідань.

 

«Молодь за мир»

 

Усі ми виконуємо правила карантину та максимально дотримуємось самоізоляції. Водночас це не має паралізувати бажання допомогти тим, хто не може самоізолюватися й страждає від голоду. Допомагати можна по-різному. Наприклад, готувати їжу вдома або підвозити їжу та волонтерів на авто. Можна долучатися до наших роздач або підтримати їх фінансово.

«Молодь за мир» — це міжнародний рух у рамках Спільноти святого Егідія. Цю спільноту в 1968 році в Римі заснував тоді ще студент, а зараз — профессор історії Андреа Ріккарді. Організація відома своєю допомогою бідним, бездомним, стареньким, біженцям, ромам, а також миротворчими ініціативами. В Україні Спільнота діє з 1991 року, а рух «Молодь за мир» існує в Україні близько 10 років.

РЕКВІЗИТИ

Допомога літнім людям: 5168 7450 1260 2543 (Приходько Т.)

Допомога бездомним: 5363 5423 0897 1283 (Ліфансе Ю.)

 

Ольга Роменська, «Допоможи бездомному»

Якщо до карантину бездомні могли отримати безкоштовну їжу і хоч якось підробити, то тепер всі можливості для них закриті. Точніше, безкоштовна їжа є, але в обмеженій кількості, бо деякі організації, які їх годували, тимчасово пішли на карантин. Не працюють заклади, залізничний вокзал, де був доступ до води та туалету. Через зупинку пасажирського транспорту багато тих, хто хотів би повернутися додому (наприклад, заробітчани), тепер фізично не можуть цього зробити.

Держава не враховує, що бездомним людям немає де самоізолюватися. Є невелика надія, що їх нещодавно хоча б почали помічати. У Києві створили спеціальний координаційний штаб для допомоги, але жодної ясності про його роботу немає.

У зв’язку з карантином перш за все змінився формат роздачі їжі. По-перше, ми почали користуватися засобами захисту й обробляти руки гостям. По-друге, ми розділили роздачі. Якщо раніше ми просто приїжджали й годували всіх охочих, то зараз купуємо 200 порцій фасованих обідів. 100 відправляємо в Будинок соціального піклування, єдину в Києві муніципальну «нічліжку», щоб люди не їхали на Поділ. 100 обідів роздаємо максимально швидко людям на Подолі (першого разу ми вклалися в сім хвилин). Ніхто не лишається їсти на місці, як це було раніше. Люди отримують порції та йдуть.

 

Читайте репортаж про умови роботи єдиної в столиці нічліжки.

 

Ми намагаємось скоординуватися з іншими організаціями-колегами — тими, хто також допомагає бездомним. Це, наприклад, Спільнота святого Егідія та «Молодь за мир», волонтерська ініціатива «Від серця до серця», ініциатива «BEZ дома».

 

Роздача обідів на Подолі. Джерело: Громадське.
 

Ніхто не знає точно, скільки в Києві бездомних людей, але за останніми офіційними даними, їх 8 тисяч. Це люди зі слабким імунітетом, яким фізично немає де самоізолюватись. І вони залишились без жодних, хоч і мізерних ресурсів. Те, що може зробити кожен, — придбати чи приготували додаткову порцію їжі та поділитися нею з бездомною людиною, яка живе у вашому районі.

«Помоги бездомному» — низова горизонтальна ініціатива, яка існує з лютого 2016 року. Принципово світська — поза релігією та політикою. Приєднатися до них може будь-яка людина, яка співчуває проблемам бездомних.

РЕКВІЗИТИ ІНІЦІАТИВИ «ДОПОМОЖИ БЕЗДОМНОМУ»

5168757330737414 (Христина Дудіна)

 

Поділитись