Діалоги периферій (open call - 2)

6466

Перед лицем людства стоять безпрецендентні виклики, передусім кліматична криза та шосте масове вимирання видів. Вирішення цих загроз вимагає глобальної солідарності. Проте нещодавно ми стали свідками загострення міжімперіалістичного протистояння та збройних конфліктів у різних кутках планети. Здебільшого вони уражають мешканців місць, які займають позицію периферій, околиць імперіалістичних центрів і владних структур. У своїй боротьбі за свободу та справедливість пригноблені вимушено узалежнюються від підтримки низки конкуруючих імперіалістичних держав, що ускладнює солідаризацію між ними. Водночас реакція на російське вторгнення в Україну показала недостатній рівень розуміння незахідних імперіалізмів у емансипаційних теоріях. Ціллю «Діалогів периферій» є долання геополітичних бар’єрів і заохочення до взаєморозуміння, до побудови союзів і єдності між спільнотами периферій, простягаючись від Гренландії до Полінезії та від мису Доброї Надії до Камчатки. 

Цей текст є запрошенням до співпраці авторів та авторок, які працюють, сприяючи визволенню та виробництву критичного знання, у місцях спротиву гнобленню чи з проблематикою цих місць. Це open call до осмислення, як можна діяти у солідарності одне із одним, незважаючи на логіку геополітичних блоків і національних держав. Отож наша ціль — посилення та прокладання в обхід домінучих епістемічних метрополій маршрутів обміну знанням, залучаючи до діалогів периферій.

Оскільки на життя багатьох із нас впливають імперіалістичні війни, геноциди, кліматичні зміни, капіталізм, колоніалізм, патріархат і расизм, вкрай важливо більше дізнаватися про боротьбу та спротив одне одного, аби бути у кращому становищі для взаємопідтримки.

Які статті ми шукаємо?

Питання, які ми би хотіли, аби автори й авторки досліджували у своїх текстах, описані нище, але не обмежуються цим списком:

▪️ Як ми можемо спільно зрозуміти та протистояти нинішньому підйому авторитаризму, правого популізму та незахідних імперіалізмів у світі? 

▪️ Чому міжнаціональна солідарність важлива й актуальна в антиімперіалістичній боротьбі?

▪️ Як конструюються та реконструюються наші периферійні статуси в історії та сьогодні?

▪️ Як ми можемо зорганізуватися для створення таких альтернативних способів управління нашими суспільствами, які можуть втілити більш екологічно та соціально справедливий світ?

▪️ Якщо не периферія, то що? — як рухатися за рамки включення до «Західної цивілізації», творити та працювати над альтернативними політичними горизонтами/візіями?

▪️Які теоретичні концепти найбільше підходять для формування практики деколоніального спротиву?

▪️Якщо Ви маєте досвід встановлення діалогів і розбудови мереж солідарності, то які міркування, виклики, уроки, питання та/чи непорозуміння з нього Ви отримали?

▪️Які ключові виклики при встановленні діалогів між периферіями у сучасному світі?

▪️Яка спадщина минулих рухів солідарності у сьогоднішньому світі?

Нас цікавить робота, яка критично досліджує відношення та досвіди суспільств периферії капіталістичної системи та місце України з-поміж них. Хоча ми не вимагаємо, аби всі статті фокусувалися на Україні, ми пропонуємо авторам розглянути існуючі та потенційні зв’язки з Україною в контексті їхньої роботи.

Ми шукаємо критичні, творчі, ґрунтовні, дослідницькі праці різного формату: аналітика, дослідницькі публікації, текстові та візуальні есеї, інтерв’ю, переклади, культурологічні огляди, теоретичні доробки, активістський і низовий органайзинг, особисті розповіді та роздуми на теми «Діалогів». Також ми відкриті і до інших форматів. 

Ми закликаємо до співпраці людей зі сфери активізму, письменництва, досліджень, мистецтва і всіх, хто займається різними дисциплінами.

Як подати статтю?

Будь ласка, надішліть нам на електронну пошту [email protected] анотацію до вашої роботи (максимум 250 слів). Якщо Ви вже маєте чорновик, будь ласка, додайте його до листа.

Ми пропонуємо скромні гонорари за опубліковані матеріали (залежно від їх формату).

Поділитись
Право на їжу: продовольчий суверенітет, війна та довкілля «Кашмір — єдина річ, яку Індія не може просто так віддати!» Інтерв'ю з історикинею Гафсою Канджвал Що ж робити? Східноєвропейський погляд на палестинський екоцид Міжнародна (не)безпека: як глобальна система розпадається і чому ліві не здатні це зупинити «Ніхто не може підготувати тебе до війни»: інтервʼю з хорватською феміністкою Біляною Кашіч Конференція «Діалоги периферій» Проєкт «Діалоги периферій»: як знайти спільну мову з іншими країнами Глобального Півдня