Конференція «Перехрестя периферій»

7271

Як протистояти розриву між запитом на справедливість та правосуддям? Як відстояти своє право на формування наративів досвіду переживання війни? Як подолати наслідки мілітаризації та збройних конфліктів для кліматичної кризи? Як протидіяти дезінтеграції університету як спільного блага? 

Ці питання є засадничим як для аналізу російського вторгнення й відбудови України, так і для багатьох інших країн із досвідом колоніального пригноблення. Тому й відповіді на них варто шукати на перетині стратегій боротьби пригноблених за альтернативне бачення майбутнього. 

Навесні 2023 року наша редакція ініціювала цю дискусію в рамках спецпроєкту «Діалоги периферій». Відтоді у публікаціях «Спільного» пролунало чимало голосів активісток й активістів, дослідників і дослідниць із різних регіонів — від Латинської Америки до Східної Азії. Нині ж ми запрошуємо знову зібратися на щорічну конференцію, яка цього разу пройде під назвою «Перехрестя периферій». 

Конференція відбудеться онлайн 16-17 листопада. Програма складатиметься з 4 тематичних секцій, які транслюватимуться на нашій сторінці у Facebook.

 

Детальніше про події конференції:


Насильство та справедливість: правосуддя в умовах війни та надзвичайного стану

16 листопада, 15:00 (за київським часом)

Ерозія наявних політичних інститутів у різних частинах світу — від країн Глобального Півдня до розвинених держав центру — порушує нові питання про справедливість і правосуддя як на рівні громадян, так і на рівні міжнародних інституцій. 

Руйнівні кризи майже завжди вимагають від національних держав оголошення надзвичайного стану: право призупиняється, перезасновується, так що важко сказати, чи воно ще існує, чи вже ні. Це все відбувається в умовах хиткості міжнародних правових механізмів, коли встановлення справедливості потрапляє у залежність від політичних та економічних інтересів панівних держав. 

У межах першої панелі нашої конференції запрошуємо обговорити ці процеси та те, як подолати розрив між запитом на справедливість і правосуддям у спільнотах, на які вплинула війна або інші збройні конфлікти.

Спікер/-ки: 

Модеруватиме розмову дослідниця Центру соціології права та кримінології та редакторка журналу «Спільне» Марія Соколова.

Посилання на реєстрацію


Поцуплений університет: глобальна неоліберальна трансформація вищої освіти та академічної праці

16 листопада, 18:00 (за київським часом)

 

Структури, витоки та функціонування університетів на пострадянських теренах, у Латинській Америці та в решті країн Глобального Півдня суттєво різняться. Проте прослідковується глобальна тенденція до прекаризації академічної праці, комерціалізаціїї знань і звуження доступу до отримання вищої освіти. 

На цій панельній дискусії учасники та учасниці обговорять, як схопити та проаналізувати такі трансформації та чи уможливлює нинішня ситуація виникнення глобальної боротьби за посткапіталістичний університет?

Спікер/-ки: 

Модеруватиме дискусію соціологиня і редакторка журналу «Спільне» Анастасія Рябчук

Посилання на реєстрацію


Негайне і тривке насильство: війна, колоніалізм та зміна клімату 

17 листопада, 15:00 (за київським часом)

 

На цій панелі ми проаналізуємо, які зміни довкілля і клімату відбуваються у місцях, де спадок радянського колонізаторського проєкту перетинається з експансією західного капіталу. Поговоримо про екологічні наслідки війни та про взаємозв’язок між мілітаризацією, викопними паливами та зміною клімату. А також розглянемо вплив нинішньої політичної економії на ці процеси.

Спікер/-ки: 

Панель модеруватиме дослідниця і редакторка журналу «Спільне» Юлія Кіщук

Посилання на реєстрацію 


Знання війни: досвід, академія, журналізм

17 листопада, 18:00 (за київським часом)

 

Знання про досвіди війни передаються через особисті розповіді та спогади, журналістські репортажі, архіви, історичні книжки, документальні та художні (кіно)оповіді. Та чи створюються ці знання у вакуумі? 

Четверта панель конференції «Перехрестя периферій» присвячена дослідженню умов структурних та політичних нерівностей, які обумовлюють формування наративів про досвід війни: між низовим активізмом і політичним істеблішментом, між панівною західною академією і локальною наукою, між медіа капіталістичних центрів й історіями з «периферій». 

Спікер/-ки: 

Модеруватиме розмову соціальний антрополог Володимир Артюх.

Посилання на реєстрацію


***

Усі панельні дискусії відбуватимуться в онлайн форматі й транслюватимуться в Zoom-кімнатах на нашій сторінці у Facebook та на YouTube-каналі. 

Усі, хто попередньо зареєструватися на події, отримають доступ до синхронного перекладу українською і англійською мовами. 

Посилання на реєстрацію і деталі по кожній панелі будуть опубліковані у Facebook-подіях.

Поділитись