Education, science, knowledge

Університет у кризі?

05.11.2013
|
Craig Calhoun
8155

 


Notes:

1. У США та багатьох інших західних країнах освітні заклади, що перебувають у державній власності, називаються public — тобто «громадські, публічні» — а не state, тобто власне «державні» (а термін state university позначає університет певного штату). Це суттєва деталь для Калхуна з його наголосом на публічній сфері (public sphere) та громадській місії (public mission) університету. — Тут і далі прим. перекл.

2. У США магістерські та докторські програми проводяться в двох типах «шкіл»: 1) graduate schools, орієнтовані на науку, і насамперед graduate school of arts and sciences, яка охоплює природничі, соціальні та гуманітарні науки; 2) professional schools, більш практичного спрямування, що випускають медиків, юристів, бізнесменів та інших «професіоналів».

3. Intelligent design — сучасна версія теорії, що обстоює створення світу й життя Богом, часто з посиланнями на «складність» всесвіту або людини. Часто подається в (буцімто) науковій формі.

4. Це інша назва для чогось на кшталт «мережевого маркетингу».

5. Педагогічне відділення в університеті, тобто — по ідеї — відповідальне за всі освітні питання.

6. For-profit school — відносно новий тип освітніх закладів, який поширився в США за останні 20 років. Менш престижні, ніж звичайні (державні та приватні) університети, та не зацікавлені в дослідженнях, вони пропонують професійне навчання за помірну плату.

7. Найбільший та найвідоміший із for-profit університетів.

8. The Winner-Take-All Society — книга Роберта Франка та Філіпа Кука (1995), згідно з якою в багатьох економічних та суспільних сферах посилюється тенденція до виділення кількох «переможців», між якими розподіляються майже всі прибутки та інші вигоди. Поняття «winner-take-all» застосовують також на позначення стану природної монополії.

9. Ендавмент — цільовий фонд для використання в некомерційних цілях, одна з найпоширеніших форм фінансування університетів у США (великою мірою за рахунок внесків успішних випускників).

10. Carnegie Classification of Institutions of Higher Education — основна класифікація закладів вищої освіти у США, діє від 1973 року.

11. А отже, і генної інженерії загалом.

Share