Український лист солідарності з палестинським народом

68768

باللغة العربية | in English | en françaisen español | auf Deutsch | in italiano | em português | στα ελληνικά | v češtině | na bosanskomin het Nederlands

Ми, українські дослідниці, митці, політичні й робітничі активістки, члени громадянського суспільства, солідаризуємося з народом Палестини, який протягом 75 років перебуває під ізраїльською військовою окупацією, в умовах розділення, колоніального насильства з боку поселенців, етнічних чисток, примусового відчуження землі й апартеїду та чинить цьому опір. Ми пишемо цього листа від людей до людей. Панівний дискурс на урядовому рівні й навіть серед груп солідарності, що підтримують боротьбу українців і палестинців, часто призводить до роз’єднання. Цим листом ми відкидаємо цей поділ і підтверджуємо нашу солідарність з усіма, хто зазнає гноблення й бореться за свободу.

Як активістки, віддані свободі, правам людини, демократії і соціальній справедливості, повністю розуміючи розстановку сил, ми рішуче засуджуємо напади на цивільне населення: як на ізраїльтян, атакованих ХАМАСом, так і на палестинців, атакованих ізраїльськими окупаційними силами й бандами озброєних поселенців. Навмисні напади на цивільне населення є воєнним злочином, та це не виправдовує колективного покарання палестинського народу, ототожнення всіх жителів Гази з ХАМАСом й огульного використання терміну «тероризм» на позначення всього палестинського опору. Цим також не можна виправдати подальшу окупацію. Вторуючи численним резолюціям ООН, ми знаємо, що без справедливості для палестинського народу не буде тривалого миру.

7 жовтня ми стали свідками насильства проти цивільного населення Ізраїлю з боку ХАМАСу. Зараз багато хто використовує цю подію для демонізації та дегуманізації палестинського опору в цілому. Реакційну ісламістську організацію ХАМАС необхідно розглядати в ширшому історичному контексті десятиліть ізраїльських зазіхань на палестинські землі, що відбувалися задовго до заснування цієї організації наприкінці 1980-х років. Під час Накби («катастрофи») 1948 року понад 700 000 палестинців жорстоко виселили з їхніх домівок, при цьому були винищені цілі села. З моменту свого створення Ізраїль ніколи не припиняв чинити колоніальну експансію. Палестинців змушували до переселення, роз'єднання, вони були змушені підпорядковуватись різним режимам. Ті з них, хто є громадянами Ізраїлю, зазнають структурної дискримінації й расизму. Ті, хто живе на окупованому Західному березі Йордану, зазнають апартеїду впродовж десятиліть ізраїльського військового контролю. Населення Сектору Газа з 2006 року страждає від запровадженої Ізраїлем блокади, яка обмежує пересування людей і товарів, що надалі призводить до зростання бідності й депривації.

З 7 жовтня і на момент написання цього звіту кількість загиблих у Секторі Газа вже понад 8500 людей. Жінки і діти становлять понад 62% загиблих, а понад 21 048 людини отримали поранення. Останніми днями Ізраїль бомбардував школи, житлові райони, Грецьку православну церкву й кілька лікарень. Ізраїль також перекрив водо-, електро- й паливопостачання до Сектору Газа. Існує гостра нестача продуктів харчування і медикаментів, що призвело до повного колапсу системи охорони здоров'я.

Більшість західних й ізраїльських ЗМІ виправдовують ці смерті як побічні втрати у боротьбі з ХАМАСом, але замовчують випадки, коли обстрілюють і вбивають палестинських цивільних на окупованому Західному березі Йордану. Лише з початку 2023 року до 7 жовтня кількість загиблих з палестинського боку вже сягнула 227 осіб. З 7 жовтня на окупованому Західному березі було вбито 121 цивільні палестинці. Понад 10 000 палестинських політичних в'язнів наразі утримуються в ізраїльських в'язницях. Тривалий мир і справедливість можливі лише за умови припинення окупації. Палестинці мають право на самовизначення й опір ізраїльській окупації, так само як українці мають право чинити опір російському вторгненню.

Наша солідарність спричинена гнівом через несправедливість й глибоким болем від усвідомлення з досвіду нашої батьківщини руйнівних наслідків окупації, обстрілів цивільної інфраструктури й гуманітарної блокади. Частина України окупована з 2014 року. Тоді міжнародна спільнота не змогла зупинити російську агресію, заплющивши очі на імперську й колоніальну природу збройного насильства, що 24 лютого 2022 року переросло в повномасштабну війну. Цивільне населення України щодня зазнає обстрілів у своїх домівках, лікарнях, на автобусних зупинках і в чергах за хлібом. Внаслідок російської окупації тисячі людей в Україні живуть без доступу до води, електрики й опалення, і найвразливіші групи населення найбільше страждають від руйнування критичної інфраструктури. Упродовж місяців облоги й масованих обстрілів Маріуполя не було забезпечено гуманітарний коридор. Спостерігаючи за тим, як Ізраїль обстрілює цивільну інфраструктуру в Газі, нам особливо боляче бачити ізраїльську гуманітарну блокаду й окупацію палестинських земель. Відчуваючи ці біль і солідарність, ми закликаємо наших співвітчизників у всьому світі й усіх людей висловитись на підтримку палестинського народу й засудити ізраїльські масові етнічні чистки, що тривають.

Ми відкидаємо заяви українського уряду, де висловлюється беззастережна підтримка військових дій Ізраїлю, і вважаємо запізнілими й недостатніми заклики МЗС України уникнути жертв серед цивільного населення. Така позиція є відходом від позиції підтримки прав палестинців і засудження ізраїльської окупації, якої Україна дотримувалася протягом десятиліть і голосувала за це в ООН. Усвідомлюючи прагматичні геополітичні міркування, що стоять за рішенням України підтримати західних союзників, від яких залежить наше виживання, ми вважаємо, що нинішня підтримка Ізраїлю й ігнорування права палестинців на самовизначення суперечать відданості України дотриманню прав людини й боротьбі за нашу землю і свободу. Ми, українці, маємо солідаризуватися не з гнобителями, а з тими, хто зазнає гноблення й чинить опір.

Ми рішуче заперечуємо ототожнення деякими політиками західної військової допомоги Україні й Ізраїлю. Україна не окуповує території інших народів, натомість — бореться проти російської окупації, і тому міжнародна допомога служить справедливій справі й захисту міжнародного права. Ізраїль окупував і анексував палестинські й сирійські території. Західна допомога цій державі утверджує несправедливий устрій і демонструє подвійні стандарти щодо міжнародного права.

Ми виступаємо проти нової хвилі ісламофобії, такої як жорстоке вбивство 6-річного палестинського американця й напад на його сім'ю в штаті Іллінойс, США, а також проти прирівнювання будь-якої критики Ізраїлю до антисемітизму. Водночас ми також виступаємо проти покладання відповідальності за політику держави Ізраїль на весь єврейський народ у всьому світі й засуджуємо антисемітське насильство, таке як напад натовпу на літак у Дагестані в Росії.

Ми також виступаємо проти відродження риторики «війни з тероризмом», яка використовується США і ЄС для виправдання воєнних злочинів і порушень міжнародного права, що підірвали міжнародну систему безпеки й спричинили незліченну кількість смертей. Цю риторику запозичили й інші держави: Росія у війні проти Чечні й Китай для геноциду уйгурів. Зараз Ізраїль використовує її для проведення етнічних чисток.

Заклик до дії

Ми бачили, як світ об'єднався в солідарності з народом України, і ми закликаємо всіх зробити те ж саме для народу Палестини.

Підписати листа

Підписи (станом на 16.05.2024)

1. Діана Аззуз, художниця, музикантка

2. Левон Азізян, юрист, правозахисник

3. Володимир Артюх, дослідник

4. Тарас Білоус, редактор

5. Оксана Брюховецька, художниця, дослідниця, університет Мічигану

6. Неля Ваховська, перекладачка

7. Валентин Долгочуб, дослідник, солдат

8. Ірина Замуруєва, екофеміністична дослідниця, мисткиня, менеджерка проєктів з кліматичної і земельної політики

9. Юлія Кіщук, дослідниця

10. Аміна Ктефан, фешн-блогерка, авторка цифрового контенту

11. Марія Маєрчик, дослідниця

12. Світлана Матвієнко, дослідниця медій, Університет Саймона Фрейзера, зам директора Інституту цифрових демократій (Канада)

13. Віталій Павлюк, письменник, перекладач

14. Сашко Протяг, режисер, волонтер

15. Олексій Радинський, кінорежисер

16. Микола Рідний, художник та кінорежисер

17. Дар’я Сабурова, дослідниця, активістка

18. Олександр Скиба, профспілковець

19. Джон-Пол Химка, професор-емерит Альбертського Університету

20. Карина Аль Хмуз, біомедичний інженер програміст

21. Дарця Цимбалюк, дослідниця

22. Артем Чапай, письменник

23. Юлія Юрченко, дослідниця, перекладачка, активістка

24. Аліша Андані, студент історії мистецтва

25. Даша Аносова, кураторка, дослідниця, Школа славістики та східноєвропейських студій Університетського коледжу Лондона

26. Лиля Бадеха, активистка, культурологиня, коммуникационщица журнала “Спільне”

27. Анастасія Боброва, дослідниця

28. Анастасія Бобровська, діджейка, активістка, консультантка з digital-стратегії

29. Мар’яна Боднарук, дослідниця

30. Юрій Бойко, дослідник, науковий співробітник

31. Катерина Волочнюк, дослідниця

32. Валерія Воронова, фешн-блогерка, авторка цифрового контенту, дизайнер інтер’єру

33. Тетяна Ганжа, режисерка документального кіно

34. Тарас Гембік, працівник культури, організатор СДК «Соняшник» в Музеї Сучасного Мистецтва у Варшаві

35. Анна Грешта, дослідниця, співзасновниця Collect4Ukraine

36. Андрій Гуляницький, дослідник

37. Наталя Гуменюк, журналістка

38. Оленка Ґу, соціологиня

39. Дарія Деміа, художниця

40. Настя Дзюбан, хореографка і перформерка

41. Олена Дмитрик, дослідниця

42. Ольга Добровольська, викладачка, культурологиня

43. Світлана Долбишева, художниця, режисерка

44. Ганна Досенко, антрополог

45. Віталій Дудін, активіст ГО “Соціальний рух”

46. Оксана Дутчак, соціологиня

47. Фаттух Жалаль, студент міжнародних економічних відносин

48. Рома Зіменко, гуманітарний працівник

49. Сергій Іщенко, журналіст

50. Ганна Карпішена 

51. Кирило Клименко, історик

52. Люба Кнорозок, продюсерка, документалістка

53. Ярослав Ковальчук, аспірант, історик

54. Анна Ковтонюк, програміст

55. Дмитро Козак, аспірант, антрополог

56. Руслана Козієнко, аспірантка, соціальна антропологиня

57. Владислав Кононок, проектний менеджер

58. Марія Косенко, перекладачка

59. Ольга Костирко, незалежна дослідниця, активістка, редакторка

60. Олександра Кохан, дослідниця

61. Юстина Кравчук, працівниця культури, перекладачка

62. Юлія Кривич, мисткиня, співорганізаторка Солідарного Будинку Культури «Соняшник» в Музеї Сучасного Мистецтва у Варшаві, аспірантка в Академії Мистецтв у Кракові, Польща

63. Амір Ктефан, перекладач

64. Вероніка Кулак, студентка економіки бізнесу

65. Юлія Куліш, дослідниця

67. Олексій Кучанський, дослідни/ця, кінопрограмер/ка

68. Катерина Лисовенко, художниця

69. Костянтин Малеонюк, активіст

70. Дарина Мамайсур, режисерка кіно, художниця, дослідниця

71. Анастасія Марусій, мистецтвознавець

72. Даніїл Марченко, велокур’єр, кухар

73. Андрій Мирошниченко, культурний менеджер і перекладач

74. Микита Міхальков, студент, волонтер

75. Андрій Мовчан, публіцист

76. Сергій Мовчан, лівий активіст, волонтер

77. Павло Молочко, зв'язківець у Збройних Силах України

78. Заріна Нетовкіна

79. Жанна Оганесян, дослідниця, гуманітарна працівниця

80. Катерина Олєшко, мисткиня, активістка, креативна продюсерка

81. Ольга Папаш, дослідниця, продюсерка, волонтерка

82. Антон Парамбуль, солдат

83. Марія Пастух, активістка, голова колективу солідарності з Україною “Всесвіт”

84. Валерій Петров, розробник ігор

85. Ольга Пилипенко, артменеджерка

86. Джулі Полі, мисткиня

87. Марія Пономарьова, кінорежисерка, креативна продюсерка

88. Захар Попович, активіст

89. Ніна Потарська, дослідниця

90. Дарія Пугач, комп’ютерна лінгвістка

91. Анна Ребрiй, журналістка, аспірантка, актiвiстка

92. Ксенія Рибак, дослідниця

93. Богдана Рибенчук

94. Бетшева Ройтбурд, художник, організатор, куратор

95. Максим Романенко, лікар

96. Марта Романків, мисткиня, дослідниця, аспірантка Академії Мистецтв у Гданську

97. Марія Салан, мисткиня

98. Абдула Сархан, цифровий художник

99. Олександр Світич, дослідник

100. Юлія Сердюкова, кінопродюсерка

101. Олена Сирбу, дослідниця, працівниця культури

102. Вероніка Станчева, психолог

103. Владислав Стародубцев, історик

104. Марія Соневицька, професор, дослідник

105. Настєй Теор, графічн_а дизайнерка і художниця

106. Маргарита Токарєва дослідниця, режисерка

107. Лео Троценко, художник

108. Елен Удуд

109. Тетяна Усова, перекладачка, режисерка

110. Катерина Фарбар, журналістка

111. Мілена Хомченко, кураторка та дослідниця, головна редакторка SONIAKH digest

112. Дарʼя Христич, дослідниця, активістка

113. Аміра Хуссейн, менеджер фешн бізнесу

114. Наташа Целюба, феміністка, активістка, мисткиня, кураторка

115. В’ячеслав Циба, філософ, перекладач, редактор 

116. Владислава Чепурко

117. Наталія Чермалих, Женевський університет

118. Марія Шинкаренко, дослідниця

119. Аіша Юсупова, перекладачка

120. Богдана Яковенко, фотографка, активістка, волонтерка

121. Мар'яна Яремчишина, працівниця культури, активістка

122. Євгенія Степко, редакторка

123. Оксана Карпович, кінорежисерка

124. Рита Адель, дослідниця

125. Олена Мартинчук, антропологиня

126. Кріс Маслюк, студент

127. Олександра Григоренко, перекладачка

128. Арсеній Князьков, кінознавець

129. Олена Михайлова, дослiдниця

130. Іслам Дабанк, поет і керівник компанії

131.  Діана Халілова, художниця

132. Сильвестр Козурак, митець

133. Віталій Залозецький, філософ 

134. Денис Горбач, соціальний дослідник

135. Михайло Маляренко, військовий

136. Олександра Павлівна Зотова, музей

137. Таша Гнатенко

138. Іра Танцюра, активістка, дослідниця

139. Олександра Черномашинцева, волонтерка, сценографка

140. Остап Богославець, науковець

141. Антон Карюк, художник

142. Таня Банах, історикиня

143. бабич катерина, активістка

144. Степан Білоусов, учень

145. Ірина Цюк, коректорка

146. Міла Тешаєва, фотографиня, режисерка

147. Олексій Годзь, архітектор

148. Марія Губєрнік, психотерапевтка, активістка

149. ксенія мілюшкіна, активістка, блогерка

150. Анна Захарченко, студент

151. Марта Іванек, фотограф, кінорежисер

152. elliott miskovicz

153. Анна Лихогляд, дослідниця

154. Діана Єгорова, дослідник і митець

155. Поліна Піддубна, режисерка

156. Тетяна Сокольникова, арт медіаторка, координаторка та фасилітаторка соціо-культурних пооектів

157. Марія Ковтун, художниця

158. Никитюк Анна, художниця

159. Марія Панченко, працівниця культури

160. Юлія Косова, громадська активістка

161. Дарина Мягка, активістка

162. Мадіна Магомедова, мультимедіа мисткиня, графічна дизайнерка

163. Варвара Шпільт, студентка, мисткиня, режисерка

164. Олександра Марущак, аніматорка

165. Роман Левін, активіст

166. Катя Денисова, мистецтвознавиця та кураторка

167. Ді Горбань, мисткиня

168. Самуїл Веремчук, аспірант

169. Антоніна Мамбик, громадський сектор

170. Олена Любченко

171. Богдана Андрєєва, веб-дизайнерка

172. Богдана Яковенко, фотографка, активістка, волонтерка

173. Артем Ремізовський, культуролог, активіст студентської профспілки "Пряма дія"

174. Хромий Денис, анархіст, перекладач, студент, есеїст

175. Філюк Катерина, кураторка

176. Олексій Попович, студент

177. Оксана Демідова, художниця

178. Наталія Губенко, бізнес-консультантка

179. Єлизавета Монастирьова, аспірантка

180. Марті Горобійченко, художник

181. Алдущенков Євген, робітник

182. Ніна Содіна, аніматор

183. Дарина Пруднікова, студентка

184. Мохсен Тімур Рафатович, студент

185. Мосійчук Андрій, веб-дизайнер

186. Кирило Чегринець

187. Михайло Нікітюк, кухар

188. Юлія Гвілім, ілюстраторка та автор

189. Альона Сидоренко, психолог

190. Сакара Олександра, фрілансер

191. Валерія Бондарєва, активістка за кліматичну справедливість

192. Катерина Касьяненко, дослідниця

193. Ірина Кулініч, діджитал художник

194. Євгенія Василенко, спеціаліст з комплаєнсу

195. Іван Бичков, студент_ка

196. Ася Цісар, кураторка, дослідниця

197. Аліса Журавель, соціальна діячка та інтерпренер

198. Кароліна Гульшані, митця

199. Качан Анна

200. Задворна Марія

201. Ганна Захарченко архітектор, художник

202. Леонтюк Юлія правознавець

203. Вікторія Маркова, волонтерка, дизайнерка

204. анастасія оридорога, емігрантка

205. Аня Царук, фотографка

206. Юлія Кандаурова

207. Катерина Завертайло, перекладачка

208. Максим Шумаков, активіст

209. Юлія Паламарчук, архітекторка

210. Катерина Грицева, художниця

211. Слободяник Христина, лікар

212. Слободянюк Дарина, домогосподарка

213. Ірина Уллах, домогосподарка

214. Алла Животова, мисткиня

215. Рачицька Катерина

216. Ірина Крупенко, баркипер

217. Лариса Саєдж, лікарка

218. Аліса Погребна-Райзман, аспірантка Варшавського Університету

219. Олена Михальська

220. Азарова Катерина, програміст

221. Оксана Архипчук, освітянка

222. Олена Хаієс, домогосподарка

223. Вікторія Сергієнко, керівник закладу освіти

224. Балицька Яна

225. Марина Шаповалова, домогосподарка

226. Алієва Вікторія, педагог-вихователь

227. Асія Умм Ях’я, дитяча письменниця

228. Поліна Скриннікова, асистентка у гуманітарній організації

229. Діана Біштаві, лікар-стоматолог

230. Ірина Баранюк, мама

231. Тетік Серафима Юріівна, вчитель

232. Аліна Волосюк, мама в декреті, інженер

233. Олена Малахова

234. Марія Діброва, студентка в сфері фінансів

235. Орлова Анастасія, власниця малого бізнесу

236. Євгенія Головачова, сфера краси

237. Надія Гузенко, вчитель

238. Ірина Рефагі, журналістка

239. Гусейнова Мате

240. Анастасія Онуфрів, кліматична активістка

241. Альона Алжадаан, суспільний діяч

242. Єлизавета Різниченко, студент

243. Валентина Чеглатонєва, хореограф

244. Лозінська Яна, психолог

245. Дінара Абдо, UX/UI веб дизайнер

246. Вікторія Абуізія, мама 4 дітей

247. Вікторія Братушкіна, фахівець

248. Ольга Чичико, пенсіонерка

249. Аліна Бабаєва, мати в декреті

250. Вензовська Вікторія, юрист

251. Владислав Таратутенко, логіст

252. Діана Максименко, перекладачка та книжкова блогер

253. Страшинська Тетяна

254. Костенюк Іванна Юріївна, менеджер з фінансів та операцій

255. Валерія Зурігат, психолог

256. Яна Малецька, студентка

257. Гаврилиця Ганна, лікар

258. Богдана Косміна, архітекторка, художниця, кураторка

259. Маша Власенко, математик

260. Руслан Кулевець, автор, сінефіл

261. Лілія Бідуляк, психологиня

262. Поліна Собос

263. Ігнатюк Валерія, візуальні комунікації

264. Цимбалюк Вкторія

265. Альбіна Бикова, домогосподарка

266. Тетяна Гагіна

267. Кукуніна Катерина, розробник програмного забезпечення

268. Іванна Бикова, домогосподарка

269. Федір Гораш, моряк, активіст профспілки Inicjatywa Pracownicza

270. Валерія Ганічева, дизайнерка

271. Саша Закревська, музикант

272. Альона Кобел, менеджер міжнародного туризму

273. Анастасія Мунтян, безробітна

274. Аліна Ель Ассаді, художниця

275. Марічка Рінейська, науковець

276. Богдан Дєдушкін, вчитель

277. Софія Тараненко, студент

278. Надія Качмар, студентка політології

279. Олексій Поляков, програміст

280. Дарʼя Почепня

281. Мамедова Наталя Ігорівна

282. Аіша Занкідаєва

283. Дарина Колесник, покоївка

284. Світлана Аль-Аззаві, вчитель

285. Дербін Сергій, архітектор

286. Сівер Ірина Равільївна, артист оркестру

287. Анна Скрипник, провізор

288. Серхієва Кася

289. Мстислава Нестерук, HR

290. Анна Мацука, перекладач

291. Настася Яремчук, музикант, студентка-славістка

292. Наталка Гурба, активіст

293. Обертинська Ірина

294.  Анастасія Петрюк

295. Асєнє Булатова

296. Куценко Юлія. Педагог

297. Єрмолаєва Катерина - мисткиня

298. Махмуда Рузієва

299. Коваленко Дарʼя-косметолог

300. Станіслава Овчіннікова, міждисциплінарна мисткиня та кураторка

301. Бохонько Марія

302. Любов Куйбіда, програмістка

303. Юсуф Байсангуров 

304. Олена Могильна, дизайнерка

305. Мехрабі Дарія, спеціаліст з міжнародних відносин

306. Ганна Боднарчук, хореограф

307. Діана Романенко, інженерна асистентка

308. Амалія Маседова, студентка

309. Всеволод Казарін, фотограф

310. Горбасенко Ганна Ігорівна, перекладач

311. Гродзіцька Вероніка, фотографка, волонтерка

312. Тарас Федірко, антрополог, дослідник

313. Дар’я Писарук, студентка

314. Анна Шлегель, найманий працівник

315. Поліна Писарук, студентка

316. Вікторія Левченко, дослідниця, інженер, активістка

317. Чернієвська Крістіна, художниця

318. Софія Чотирбок, мисткиня

319. Тетяна Бурлаченко

320. В'ячеслав Бондаренко, аспірант

321. Оксана Прохорович, аспірантка, перекладачка.

322. Оксана Потапова, активістка та феміністична дослідниця

323. Аліна Городиська, фотографиня, студентка факультету психології

324. Федір Хорьков, художник

325. Лукʼян Іванович, активіст, фотограф

326. Зоряна Строцька

327. Соня Білоцеркович, письменниця

328. Павло Ґеник-Березовський

329. Лука Івасиків

330. Максим Ходак, художник

331. Петренко Владислав, культуролог, письменник

332. Олексій Громов

333. Євген Заяць, режисер, відео-художник

334. Войтенко Арсеній, активіст

335. Хоменко Анастасія, студентка

336. Дарія Литвиненко, мисткиня

337. Поліна Годзь, графічний дизайнер

338. Артем Буряк, студент

339. Жуковська Юлія Вікторівна, підприємиць

340. Бабуркіна Валентина

341. Анна Прокопчук, учениця

342. Аня Синя, студентка університету

343. Аскольд Мельничук

344. Настя Білута, перекладач

345. Абдул Карина, тренер

346. Севіля Наріман-кизи, візуальний дизайнер

347. Артур Яблуновський, соціолог

348. Катерина Супранович, дизайнерка

349. Любов Горобюк, відеохудожник

350. Катерина Ботанова, критикиня культури

351. Ізабо Дума-Яців

352. Дар'я Гетманова, дослідниця

353. Михайло Бучмей, лікар

354. Валерія Левченко, філологиня і перекладачка

355. *** Підпис приховано на прохання людини через тиск чи страх тиску

356. Тетяна Левенець, студент

357. Кочалієва Єльвіна, студентка

358. Ірина Арабянц, нутріціолог

359. Литовченко Марія, акушерка

360. Ольга Бурлюк, науковець

361. Мерит Тимчишин, активіст & художник

362. Юлія Забіяка, IT-фахівчиня і активістка

363. Олексій Бублик, дослідник соціальних питань

364. Людмила Неваленна

365. Олена Ярошенко, системний терапевт

366. Анастасія Мартиненко

367. Тімур Мінгазіров, оператор

368. Леся Васильченко, мисткиня, дослідниця

369.  Євгенія Федотова, майстер краси

370.  Михайло Самсоненко, студент, активіст Незалежної студентської профспілки "Пряма дія"

371.  Р. Константин Речицький, соцiолог

372.  Олена Єрмакова, дослідниця

373.  *** Підпис приховано на прохання людини через тиск чи страх тиску

374.  Ольга Ларіна, художниця

375.  Анастасія Омелянюк, дослідниця

376.  Ірина Думіна, художниця

377.  Дарʼя Повх, студентка

378.  Влада Мельничук, графічна дизайнерка

379.  Соломія Касіян, студентка

380.  Аксінія Суміна, студентка соціології, лекторка польської мови

381.  Марко Александров, художник

382.  Ольга Гавріна, дизайнер

383.  Кароліна Ускакович, мисткиня

384.  Ася Фруман, музикант, перекладачка, викладачка їдишу

385.  Поліна Волкова, студент

386.  Ольга Байдукова, науковець

387.  Анна Сушко, художник

388.  Софія Скачко, вчителька та перекладачка

389.  Марія Федосєєва, студентка

390.  Роман Тимошевський, дослідник

391.  Угарова Поліна, студентка

392.  Єва Купченко, еко-соціальна дизайнерка

393.  Алекс Василенко, студент

394.  Антон Овчінніков, незалежний митець

395.  Наталя Мартиненко, культурна менеджерка і діджейка

396.  Віталій Оверко, дослідник

397.  Георгiй Молчанов, волонтер

398.  Ніна Шевчук

399.  Олександра Єфименко, журналістка

400.  Анна Щербина, художниця

401.  Борис Корж, студент

402.  Марія Панченко, перекладачка

403.  Антонець Анастасія, митець

404.  Марія Жуліна, художниця, поетеса

405. Яценко Юлія, графічна дизайнерка

406. Юрій Світлик

407. Марина Коструба, художниця

408. Олена Пасинкова, психолог

409. Дар'я Козлова, художниця, дослідниця

410. Анастасія Рантюк, перекладачка

411. Іванка Бучма, вчителька

412. Марія Коваль, студентка

413. Юлія Журавльова, художник_ця

414. Натан Грінберг, фотограф

415. Олександра Аль-Ріфаї, студентка

416. Ірина Аль-Ріфаї, менеджер

417. Ромео Кокряцький, журналіст

418. Анастасія Рябчук, доцентка кафедри соціології НаУКМА

419. Діана Ткаченко

420. Тетяна Войтко, музичний куратор

421. Даніїл Кулик, інженер

422. Аревік Петросян, журналіст

423. Сергій Яковенко, математик

424. Ірина Лях, журналістка

425. Адіб Шахін, пенсіонер, політичний активіст

426. Рамзі Шахін, студент архітектури

427. Світлана Шахін

428. Лія Ріда, адміністративний співробітник

429. Тетяна Дудіна

430. Ольга Мазанкова

431. Анна Іванова

432. Марія Воротіліна, кураторка

433. Марія Скічко

434. Анатолій Бєлов, художник

435. Платон Шушпанов, художник

436. Ольга Іванова, пенсіонерка

437. Ольга Вітик, вчитель англійської мови

438. Дарина Колесник, безробітна

439. Марія Скрипнікова

440. Лейла Дамар, вихователь

441. Тетяна Вотінцева, фармацевт

442. Павло  Кравчук, архівіст

443. Аліна Ширініна, редакторка

444. Валерій Петров, розробник ігор, активіст

445. Олена Аміна Волошина, дизайнерка, менторка, мати

446. Анна Васильєва, перекладач, блогерка

447. Марія Корпан, лікарка-інфекціоністка

448. Катерина Тихоненко, дослідниця

449. Єлизавета Ласковенко, студентка

450. Аліна Червоненко, студентка

451. Євгенія Аргат, студентка

452. Майя Бакланова, менеджерка з комунікацій культурних проєктів

453. Емілія Борецька, студентка аспірантури

454. Фідан Гамідова, студентка

455. Дарина Воздіган

456. Міла Сіриченко, кліматична та зелена активістка

457. Андрій Бойко, студент, волонтер

458. Варвара Борисенко

459. Ганна Костів, студентка

460. Борислав  Золотько, студент, перекладач 

461. Марія Кучерява, студентка

462. Ольга Яцишина, перекладач

463. Олександра Кошелєва, активістка та астроном

464. Богдана Оліда, студентка

465. Тамара Кравченкo, професор

466. Єлизавета Золотарьова, перекладач, дослідниця

467. Даша Логвинова, студентка, мистецтвознавиця

468. Наталія  Сорока

469. Анна Ястремська, студентка

Обкладинка: Катерина Грицева

Поділитись
Усе знищено, це просто неможливо помислити: розмова з Антоном Яремчуком про гуманітарну місію в Палестині Палестина, Україна і криза імперій «Я стою на боці пригноблених, хто б вони не були». Інтерв'ю з палестинсько-українським активістом Адібом Шахіном Ізраїль: поселенсько-колоніальна держава? 7 питань палестино-ізраїльського конфлікту Чому українці мають підтримати палестинців Дана Ель Курд: «Палестинці пов’язані зі своєю землею, як українці пов’язані зі своєю» Право на спротив: феміністський маніфест Як я перестав хвилюватися за родичів-євреїв і почав думати про палестинських друзів