«Спільному» десять років

5911

В березні 2019 року ми святкуємо десятирічний ювілей журналу «Спільне». Це хороша нагода підбити підсумки і подумати про майбутнє.

В часи заснування журналу бракувало якісних текстів лівого спрямування українською мовою. Тому впродовж усіх цих років «Спільне» працює над перекладами відомих науковців. Журнал вперше в Україні серйозно підійшов до таких тем, як криміналізація соціальних проблем, комерціалізація міського простору й освіти. Ми порушили проблему боргової залежності, виведення капіталів у офшори, прогресивного оподаткування як альтернатив неоліберальній політиці. «Спільне» долучилось до створення низки видань, зокрема у співпраці з Центром соціальних і трудових досліджень.

Наші публікації посприяли формуванню нового покоління молодих науковців, які пропонують лівий аналіз соціальних процесів. Опубліковані на «Спільному» статті цитують в академічних журналах.

Змінились покоління редакції, але принципи горизонтальної структури залишилися незмінними. Ми не зберігали так звану нейтральність, що відтворює панівну ідеологію. Для нас ідейна ангажованість — це передумова об’єктивного пізнання світу.

Серйозними викликами для видання стали події Майдану та війна на Донбасі, які викликали суперечності в редакції. Але «Спільне» вистояло й залишилось на позиціях класового аналізу, розглядаючи події в Україні крізь призму інтересів найманих робітників, а не ідеологічних примар. Ми відмовились обирати сторону в конфліктах між націоналізмами, імперіалізмами та групами великого капіталу.

Така принциповість не могла подобатись усім. Ультраправі, не маючи інших аргументів, з самого початку зривали наші публічні презентації. Ми змушені проводити свої заходи, які збирають багато активістів та науковців, у напівзакритому режимі. Так формується простір для соціальної критики та пошуку альтернатив.

Ми раді бачити, що всупереч усім перешкодам наша читацька аудиторія зростає.

 

Складено за даними Google Analytics[1]

 

Ми змінюємось. Десять років журнал існував у друкованому й онлайн форматах. Зараз верстається випуск «Простір та нерівність», який стане нашим останнім друкованим числом. Цей формат відіграв свою позитивну роль і вже вичерпав себе для нас. Але «Спільне» не припиняє працювати з теорією. В планах редакції чітко виокремити науковий та публіцистичний напрями на сайті. Ми будемо більше уваги приділяти актуальним подіям і провокувати дискусії в публічному просторі.

Наостанок хочемо подякувати всім, завдяки кому ми розвиваємось — вам, любі читачі й читачки, партнери й партнерки. Всім, хто перевозив або зберігав наші важелезні випуски, хто репостив нас у соцмережах, писав для нас матеріали, приймав конференції, підтримував фінансово та інституційно, просто допомагав порадою чи добрим словом.

Сподіваємось відсвяткувати наступний ювілей у більшому колі однодумців, коли вільний розвиток кожного стане запорукою вільного розвитку всіх.

 


Примітки

  1. ^ Стрибок відвідуваності у червні 2014 року був завдяки коміксу Насті Рожкової
Поділитись